Fizjoterapia po złamaniu kości udowej

złamanie kości udowejIm jesteśmy starsi, tym nasze ciało częściej odmawia nam posłuszeństwa. Niektóre jego elementy po prostu ulegają zużyciu i nie chcą z nami współpracować. Ciężko się z tym pogodzić, ponieważ każdy ceni sobie zdrowie i wysoki komfort życia. Złamanie kości udowej to dość częsta konsekwencja osłabienia kości. Osoby w podeszłym wieku są w grupie wysokiego ryzyka narażonego na tą kontuzję. Na szczęście odpowiednia fizjoterapia i profesjonalna opieka pozwolą sprawnie wrócić do formy.

Najgorsze są powikłania

Niestety, aż 50% pacjentów, których dotyczy złamanie szyjki kości udowej musi skonfrontować się z licznymi powikłaniami. Nie należą one do przyjemnych i są niezwykle uciążliwe. Zaliczają się do nich:
– uszkodzenie naczyń krwionośnych,
– brak zrostu kostnego,
– negatywne konsekwencje zakrzepowo-zatorowe,
– ograniczenia ruchowe,
– przykurcze mięśniowe.

Leczenie i rehabilitacja, czyli o tym, co najważniesze

Leczenie, które zazwyczaj jest wdrażane, to postępowanie chirurgiczne. Najważniejsza, zaraz po nim, jest fizjoterapia. Rehabilitacja po tego typu złamaniu polega na :
– zginaniu kończyny w kolanie,
– unoszeniu kończyny do góry,
– odwodzeniu kończyny,
– naprzemiennym zginaniu i prostowaniu.
Oprócz tego, wskazanego są liczne ćwiczenia oddechowe, przeciwzakrzepowe oraz izometryczne, które należy stosować już w pierwszej dobie po zabiegu. Dopiero 12 tygodni po zabiegu można w pełni obciążyć kończynę. Ścisłe stosowanie się do zaleceń fizjoterapeuty może pozwolić na stosunkowo szybki powrót do zdrowia.

Categories: Szkolenia Tags: Tagi: