Jak doprowadzić do użytku skręcony staw?

skręcenie stawu skokowego fizjoterapiaNa najczęstszych kontuzji wśród sportowców należą z pewnością skręcenia stawów. Powrót do zdrowia po takim urazie czasami jest szybki, a terapia bezbolesna. Zdarza się jednak, że powrót do sprawności trwa wiele miesięcy i wymaga bolesnej oraz kosztownej fizjoterapii.

Typ urazu

Warto zauważyć, że wiele zależy do tego, jakich obrażeń doznał pacjent ze skręconym stawem. Czasami w skutek skręcenia nie dochodzi w zasadzie do żadnych specjalnych zniszczeń wewnątrz stawu. W takim przypadku, jeśli chodzi na przykład o skręcenie stawu skokowego fizjoterapia trwa co najwyżej kilkanaście dni, a sprawność odzyskuje się bardzo szybko.

Jednakże, nie zawsze powrót po kontuzji jest tak prosty. Zdarza się, że po skręceniu dochodzi na przykład do zerwania torebki stawowej. Innym częstym urazem, będącym akurat zwykle konsekwencją skręcenia kolana, jest zerwanie więzadeł. Tego typu kontuzje wymagają już zdecydowanie dłuższej fizjoterapii, która musi być również poprzedzona długotrwałym leczeniem. W przypadku przerwania więzadeł, czy to w kolanie, czy też w innym stawie, prawie zawsze potrzebna jest poważna operacja. Ponadto, na pewien czas usztywnia się staw, aby mógł się on spokojnie zagoić. Dopiero gdy dojdzie do zagojenia można rozpoczynać fizjoterapię. Warto zauważyć, że od początku do końca fizjoterapia powinna być monitorowana przez fachowego fizjoterapeutę, gdyż w przeciwnym razie może ona doprowadzić do wznowienia kontuzji.

Categories: Szkolenia Tags: Tagi: